f5wc_shanghai-2018

0212 243 27 67

09.00 - 18.00

F5WC Türkiye finalleri yaklaşıyor

Heyecan her geçen gün artıyor ve süreç daralıyor. Takımlar liglerinde zirveye yerleşerek Türkiye finallerine doğrudan gidiş biletini almaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar 4 takım Türkiye Finallerine ismini yazdırdı ve rakiplerini bekliyorlar. Peki liglerde zirvede olmazsam Türkiye Finallerine gitme şansım kalmıyor mu diye soracak olursanız elbette HAYIR!

Türkiye finallerine bölgelerindeki ikinci bileti almak için (Antalya Bölgesi hariç) ilk 5 e girmeniz veya ligde 10 maçınızı tamamlamanız gerekiyor. 28 Şubat’ı 1 Mart’a bağlayan gece puan cetvelindeki sıralamanız çok önemli. 1 Mart 00:00 itibarıyla şampiyon olan takımlar doğrudan Türkiye Finallerine isimlerini yazdırırken, ilk 5 de olan diğer takımlar veya sıralamaya giremeyip 10 maçını tamamlayan takımlar playoff için hak kazanıyor olacaklar. Playoff sisteminde ise takımlar ligdeki sıralamalarına göre birbirleri ile eşleştirilip direkt olarak eleme usulü olacak şekilde 4-5 Mart tarihlerinde belirlenecek halı sahada F5WC Global Kurallar ışığında mücadele edecekler.

Playoff lar neticesinde bölgelerden gelecek ikinci takımlar da belli olacak ve ardından tüm Türkiye Finali bileti alan takımlar 10-12 Mart tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Türkiye Finallerine katılıyor olacaklar. Peki Türkiye Finalleri’nde süreç nasıl işleyecek? Tamamen global kuralların işleyeceği Türkiye Finallerindeki 10 takım 5’erli gruplarda mücadele edecekler ve en iyi iki takım yarıfinale kalma mücadelesi veriyor olacaklar. Yarıfinal ve final müsabalarının ardından da ülkemizi Çin’de temsil edecek takımımızı belirmemiş olacağız.

Global Kurallar ve Türkiye Finali Takımların Çağırılış Şekilleri

 • Türkiye Finaline kalmaya hak kazanmış genel katılımlılar gruplarından gelen takımlar kadrolarından 10 kişiyi Türkiye Finallerine getirebilme hakları olacaktır.
 • Getirdikleri bu 10 kişi içerisinden yapacakları maç öncesinde maç gözlemcisine belirleyecekleri 7 kişinin listesini teslim etmek zorundadır.(Yapılacak her maç öncesi bu 7 kişilik seçeneklerini değiştirebilirler.)

Karşılaşmalar 4 oyuncu – 1 kaleci olacak şekilde 5 ‘e 5 şeklinde oynanacaktır.

 • Takımlar maç öncesi seçtikleri 7 kişiyi basketbol usulü oyuncu değişikliği yapabiliyor olacaklar.
 • Maçlar devreleri 20’şer dakikadan toplamda 40 dk oynanacaktır.
 • Sarı kart gören oyuncu 2 dk boyunca oyun dışında kalacaktır.
 • Kırmızı kart gören oyuncu direkt olarak oyundan ihraç edilecektir.
 • Oyunda kayarak müdahale kesinlikle yasaktır, ihlal edilmesi durumunda serbest vuruş kullanılıyor olacaktır.
 • Kaleciler oyunu kesinlikle bowling usulü başlatmak zorundadır. Topu bel hizasının üstünde oyuna sokamazlar.
 • Taç kuralı uygulanır ve ayakla kullanır.
 • Saha boyutları Global Finalde oynanacak standartlarda 5’e 5 oynanmaya uygun şekilde küçük boyuttadır ve kaleler de aynı şekilde uyarlanmış durumdadır.
 • Bütün bu kurallar Global olup değiştirilmesi hakkı tamamen F5WC Global ve Yerel Yönetimine aittir.

Bütün bu süreçlerinden ardından şampiyon takımdan Dünya Finallerine gidecek olan 7 kişilik kadrosunu 24 saat içerisinde F5WC Türkiye yönetimine bildirmek zorundadır. F5WC Global kuralları   kapsamında şampiyon takım 7 kişilik kadrosu Çin’e götürülecek ve tüm konaklama ve yol masrafları F5WC Türkiye yönetimi tarafından karşılanıyor olacaktır.

Geçtiğimiz sezon İzmir’den Batısan takımının şampiyonluğu kazandığı ve Tayland’a götürdüğümüz takımın duygu ve düşüncelerinin bulunduğu yazılarını okumak isterseniz Şampiyondan Mektup Var linkinden ulaşabilirsiniz. Sizler de bu yıl Çin’de bu heyecanı bizlerle yaşamak istiyorsanız turnuvaya geç olmadan kaydolun ve şampiyonluk yolunda gücünüzü ortaya koyun. F5WC Türkiye olarak tüm takımlarımıza başarılar diliyoruz.

F5WC Yönetim Kurulu